top of page

Co je to vlastně ta VPN?


Je velmi pravděpodobné, že jste se už s pojmem VPN setkali. A co vlastně tajemná zkratka znamená? Jedná se o zkratku anglických slov Virtual Private Network, česky Virtuální Privátní Síť. S rostoucí kyberkriminalitou využívání těchto sítí roste na oblíbenosti a dnes už se virtuální sítě používají na různé online činnosti. Kromě pracovních činností má VPN využití i například v domácnostech nebo při cestování. A proč tomu tak vlastně je?


VPN připojení:


Privátní sítě jsou obvykle postaveny na celých sítích serverů rozmístěných různě po světě. V případě, že se jako uživatel zaregistrujete nebo využíváte službu v rámci vaší společnosti, stane se to, že veškerý provoz z a do připojeného zařízení (PC, notebook, tablet, smartphone a další) se změní na šifrovaný. Mimo to navíc data procházejí přes zprostředkující server. Díky tomu se jedná o reálnou ochranu soukromí, a to nejen osobního, ale také firemního.


Výhody VPN připojení:


Díky tomu, že připojení prostřednictvím VPN je šifrované, můžete tak chránit nejen svá data, ale také firemní, či jiného příslušníka rodiny například. Díky šifrování se totiž vaše data při jejich sledování zobrazí jako nesmyslná změť znaků a tím zamezíte různým záškodníkům získat vaše data.


Kdy se hodí VPN používat?


Pokud často pracovně cestujete, nebo rádi chodíte se svými zařízení do kaváren, knihoven apod., potom je dobré tuto službu využívat. V lepším případě tyto sítě bývají špatně zabezpečeny, v tom horším nejsou zabezpečeny vůbec. Obzvlášť vhodný je tento způsob připojení při cestování, kdy v cizím městě nikdy nevíte, kde se můžete spolehnout na bezpečné připojení.


Jak vybrat správného poskytovatele pro osobní použití?


Možností je spousta, a často závisí i na tom, v jakém zařízení chcete službu využívat. Rozdílné doporučení se bude týkat například systémů Windows vs. MacOS. Stejně tak Android vs. iOS. Krom toho je i důležité vědět, zda například váš zaměstnavatel nemá již nasazeno řešení dle vlastního uvážení. V takovém případě je vhodné využívat VPN spojenou s firemní politikou.


Chcete poradit vhodnou VPN službu? Neváhejte se na nás obrátit.


42 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page